BLOG KATEGORİLER:
BLOG ARAMA:
17
Tem-2017

İbrahim Konar

BERBERLİKTEN MUHABİRLİĞİ UZANAN BİR HİKAYE

Kahramanmaraş’ta akrabasının yanında berberlik yaparken okuma hevesiyle Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema Televizyon bölümünü kazanan İbrahim Konar Show TV  Ana Haber’in başarılı muhabirlerinden biri oldu.

Show TV magazin ekibinde staja başlayarak sektöre adım atan Konar, stajdan sonra asistanlık yönetmen yardımcılığı yaptı. Show TV’de uzun bir süre asistan, yönetmen yardımcılığı gibi görevler yaptıktan sonra kadroya geçen başarılı muhabir şansının da yardım etmesiyle sektörde yerini aldı ve şimdilerde Türkiye’nin önemli kanallarından biri Show TV’de muhabirliğe devam ediyor.

Samimiyeti ve sıcak kanlılığıyla davranan İbrahim Konar’a yoğun gündemde vakit ayırıp röportaj yaptığı için kendisine teşekkür ederim.

SİNEMAYLA İLGİLİ HİÇBİR ŞEY DÜŞÜNMEDİM

Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdim. Üç ayrı kulvar ve üçünün yüzlerle iş imkanı, seçeneği  var. Radyoyu kafamdan çıkarmıştım, sinema ise çok emek, yaratıcılık, sevgi isteyen bir alan. Ama televizyon da daha hayatın içinden, daha gündemin içinden benim yapabileceğim bir işti. Televizyonda da teknik işleri yapmayı da düşünmedim. Kendimden de bir şeyler yapabileceğim bir alana yönlendim. Stajda kendimi magazin ekibinde bulduğum için ve orada da gelişmem yönetmen yardımcılığına kaydığı için aslında hepsini harmanlayarak yaşamış oldum. Muhabirlik ilk etapta benim hedef koyduğum bir şey değildi ama biraz da süregeldi, gidişat beni buraya getirdi. Aslında istediğim de bir şeydi.

 

HER OLAY HABER DEĞERİ TAŞIMIYOR

Aslında her şey haber ama haber mi değil mi buna izleyici karar veriyor.  Şu an bir kedi-köpek videosu koyarsın, ilginç bir video, bunu ana habere koyduğun zaman bunu bir başlıkla vermek lazım. Sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı, şunun ilgisini çekti ya da videodaki bir ilginç bölüm, ayrıntılar aktarılarak haber yapılır.  Editörlerimiz, müdürlerimiz bu işe yıllarını verdikleri için neyin haber olup, olmayacağına karar veriyorlar. Haber değeri taşımayan konuların neler olabileceğini öngörebiliyoruz. Mesela bir dönem üst üste girilen haberler olabilir. Kadına şiddet, kilo veren kadın, uyuşturucu ve magazinel haberler çok girildi. Bunlar da zaten reel olarak kendini belli ediyor. Bir gün sonra raiting sonuçlarında biz bunları görüyoruz. Neyin izlenip, neyin izlenemeyeceği şey izleyicinin beklentisine karar veriyorsun. Raitingleri yukarıda tutmak için iyi haberleri izleyiciye sunmak gerekiyor.

 

SAVAŞ, CİNAYET, SOYGUN HABERLERİ ARTMADI. GÜVENLİK ARTTIĞI İÇİN HABERLER DE ARTTI

İhbar telefonlarımız 7/24 sürekli olarak açık. Savaş konusu ülkenin dahil olduğu bir konu. İsteyerek ya da istemeyerek o olayları vermek durumundayız. O bir kamu hukuku, toplumsal bir vakadır. Kamuoyuna mal olmuş bir durum. Öncesi ve sonrasıyla bunu vermek gerekir zaten. Cinayet konuları herkesin bir anda karşı karşıya gelebileceği bir konu. Öyle yada böyle kendinizi bir anda vakanın içinde bulabilirsiniz. Dolayısıyla bunu da vermemiz gerekiyor ki insanlar bu tür durumlarda neler yapması gerektiği ile ilgili bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Soygun haberlerini sunarken yine aynı şekilde insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Evinize, işyerinize hırsız girebilir. Bu tarz durumlarda insanların nasıl ve ne şekilde davranması gerektiğinin ipuçlarını veriyoruz.

Güvenlik kameraları arttı, her yerde kamera var, her yerde görüntüleme cihazı var. Her yerde bilişim sistemlerinin getirdiği güzellikler var. Dolayısıyla soygun anları bu sayede görüntülenebiliyor. Soygun haberleri artmıyor aslında. Sadece güvenlik kamera sayıları arttığı için onlar daha çok ön plana çıkmaya başlıyor. Esas burada garip olan bunların sürekli gösterilmesi değil, hala hızla artmasıdır. Burada soygun haberlerinin neden sürekli verildiğinden çok “neden hala yapılıyor” sorusu. Burada sorulması gereken esas soru bu.

Her şey kayıt altında. Soygun, cinayet ya da diğer olaylar aslında var olan şeyler. Teknik imkânlar sayesinde bu olaylar kayıt altına alındığı için bu kadar çok fazla.

 

HABERLERLE İLGİLİ GERİ BİLDİRİMLER ALIYORUZ

Masum bir insanın ve katilin fotoğrafını  yan yana ekrana taşıdığımızda “Neden masum ve katil aynı karede yer alıyor” şeklinde sorular geliyor. Bu işin gerekliliği, haber unsuru olan konunun her zaman göz önünde bulundurulmasıdır. Burada fotoğrafın bir tanesi eksik olsa haber eksik verilmiş olur. Şikayette ya da öneri de bulunan kişilerin talepleri duygusal anlamda doğru ama 5N+1K kuralı bağlı kalarak haberi sunmak gerekir; masum kişi bu, zanlı da bu. Olay adli sürece girmeseydi, öldüren kişinin fotoğrafı alenen verilemezdi. Bu işin gereklilikleri var. Özellikle ulusal kanallarda bu çiğnenemez. Özellikle ulusal kanalların bu kriterler dikkat etmesi gerekir. Aksi durumda büyük cezaları var.

 

DERS DIŞINDA HOCALARIN TECRÜBELERİNDEN FAYDALANMAK GEREKİR

Okul çok amaçlı bir yuva. Ders dışında da hocaların tecrübelerinde mutlaka faydalanmak gerekir. Hocaların ne verdiğinin yanında bizim ne istediğimiz de aslında çok önemli. Beklentilerimiz noktasında, kendimizi bizim yönlendirmemiz  gerekir ve bir şeyleri bizim istememiz gerekir. Okulda imkanları çok iyi değerlendirmemiz lazım. Okulun etiketini, ismini kullanarak bir çok şey yapılabilir. Okurken okulun nimetlerinden; konserlerden, gezilerden, seminerlerden, sempozyumlardan ne varsa faydalanmak gerekir.

 

OKULDA GÖRDÜKLERİMİZ BEYİN JİMNASTİĞİDİR

Okulda gösterilen derslerin tamamı sektörde karşılığını bulamayabilir, nokta atışı yapılamayabilir. Teorik dersler pratik derslere göre çok fazla. Pratik derslerin az olmasının nedeni de okulun maddi durumunun olmamasından kaynaklanıyor. Görülen dersler pratik düşünmeyi, beyin jimnastiği yapmayı sağlıyor.

 

İNGİLİZCE İLETİŞİM FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Her sektörde olduğu gibi televizyonculukta ve gazetecilikte çok önemli. İngilizce bilmemek işten kovulma nedeni olabilir. Kesinlikle öğrenilmesi gereken bir dil. Sokağa çıktığımızda mikrofonu uzattığımız kişi Türkçe bilmeyebilir.  insanların da Türkiye’deki bir olayla ilgili görüşlerini alıp onu habere taşımak çok önemli. Bu nedenle iletişim öğrencilerinin kesinlikle öğrenmesi gereken bir dil.

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec